Sueda İncekulak : Valencia University, Spain

Merhaba, Ben 2022-2023 eğitim öğretim yılı güz dönemi Erasmus+ öğrencisi Sueda İncekulak. Erasmus programımı İspnaya Valensiya, Valencia Üniversitesi’nde gerçekleştirdim. Bu sayede farklı bir ülkenin kültürünü ve eğitim sistemini gözlemleme fırsatı buldum. Kültürel olarak maruz kaldığım farklılık beni bu süreçte hiç zorlamadı ve bana gerçekten iyi hissettirdi, İspanyolları ve kültürlerini, milliyetçi tutumlarını oldukça sevdim. Fakat bir dönemlik aldığım eğitimle kendi ülkemin eğitimini kıyaslayacak olursam, İspanya’nin en iyi üniversitelerinden birinde bu fırsatı değerlendirmeme rağmen, kendi eğitim ve sınav sistemimizi daha makul buldum. Bu durumu tabii ki bir dönemlik bir süreçle kıyaslamak doğru olmaz fakat yasadığım bu süreçte okula adapte olmakta bir miktar zorlandım.


Bu zorluklara rağmen hayatımın en güzel günlerini geçirdim. İspanya’nın bir kısmını gezme imkanı bulabildim, Madrid, Barselona ve Bilbao’ya gittim. Bu şehirler bir yana, Valensiya’nın gözümde ve gönlümde yeri hep başkaydı. İspanya bir yana, Valensiya gercekten çok özel ve çok ayrı bir deneyimdi.
Erasmus sayesinde sadece İspanya’yı değil bunun yanında İtalya’yı ve Portekiz’i de görme fırsatı yakaladım. Roma’da ve Lizbon’da bulunmak da benim için çok ayrı ve güzel bir deneyimdi. Dünya’nın başka bir ucunda farklı ülkelerden farklı şehirler görebilmek bana bambaşka hissettirdi. Bu program sayesinde gerçekten hayatımdaki tattığım en güzel ve özel deneyimi yaşadım.