Yaren Toptaş : University of Deusto, Spain

Student: Yaren Toptaş

Merhaba, ben Mütercim-Tercümanlık 2. sınıf öğrencisi Yaren Toptaş. 2022-2023 güz dönemini Erasmus+ öğrenim hareketliliğine katılarak tamamladım. Sizlere hareketliliğim süresince edindiğim tecrübeleri ve tavsiyelerimi aktarmak isterim.

Ben Erasmus+ hareketliliğimi İspanya, Deusto Üniversitesi’nde yaptım. Yıllardır İstanbul’da yaşayan biri olarak gürültüye ve kalabalığa alıştığımdan, şehre ilk geldiğimde biraz zorlansam da, ilerleyen zamanlarda çevremdeki herkese aslında tam olarak yaşamak istediğim şehrin burası olduğunu söylediğim yerdi Bilbao. Burada dikkatimi en çok çeken detaylardan biri, insanların çok mutlu olması ve her fırsatta eğlenecek şeyler bulmasıydı. Burada dikkatimi çeken bir diğer nokta ise halkın misafirperverliliğiydi. Özellikle yabancılık çektiğim ilk günlerde Erasmus buddy’m ve ailesi beni evlerine yemeğe davet etti ve çok güzel ağırlandım. Bu beni gerçekten mutlu etmişti.

Dönemin başlamasıyla birlikte üniversiteden çok değerli hocalar tanıdım ve oranın yerel öğrencileriyle tanıştım. Böylece hem akademik hem de kültürel anlamda kendimi geliştirdim. Devamında fırsat buldukça farklı şehirleri, ülkeleri gezmeye başladım. Birçok önemli turistik yerleri gördüm. Tablolarda, internette gördüğüm manzaraları canlı görmenin verdiği heyecan benim için tarifsizdi. Her yeni bir şehre gidişimde içinde bulunduğum durumun tekrar farkına vardım ve bu durum bana her seferinde “İyi ki Erasmus+ öğrencisiyim.” dedirtti.

Erasmusun ilk gününde telaş ve korkudan ağlayarak havaalanına indiğim şehirden aylar sonra ayrılırken de oraya alışıp orada güzel anılar biriktirdiğim için ağlamıştım. Dolayısıyla Erasmusa yeni gitmiş veya gitme sürecinde olan arkadaşlarıma tavsiyem, gittikleri ilk zamanlarda asla endişelenip gittikleri yerde yalnız hissetmemeleri. Çünkü bu süreç tahmin edemeyeceğiniz kadar hızlı geçiyor. Son olarak henüz erasmus yapmamış arkadaşlarıma tavsiyem ise kesinlikle böylesine büyük bir fırsatı değerlendirip Erasmus+ programlarını deneyimlemesidir.