Spor Yöneticiliği Bölümü : Emine Çırak

Spor Yöneticiliği Bölümü’nden Öğretim Üyesi Emine Çırak’ın Erasmus Personel Hareketliliği deneyimi:

Erasmus + Personel Hareketliliği kapsamında 24-28 Nisan 2023 tarihlerinde Universidade Beira İnterior’ da misafir öğretim görevlisi olarak ders verme fırsatına sahip oldum. Portekiz’in Covilha şehrinde bulunan üniversitede bulunduğum ilk gün ana binada bulunan Erasmus Birimi personelleriyle tanıştım ve misafirperver karşılandım. Ardından Spor Akademisi Erasmus Koordinatörü Prof. Ana Sofia RUIVO ALVES ile tanışıp kapalı spor salonları, derslikler, Fitness Salonu ve Biomekanik Laboratuvarını gezdik. Hareketlilik kapsamında ders verdiğim yüksek lisans öğrencileri derse karşı oldukça ilgiliydi, uygulama yaptığımız zamanlar çok keyifli geçti. Ayrıca ders sonunda öğrencilere lokum ikramı sırasında da eğlenceli dakikalar yaşadık. Farklı bölümlerden öğretim üyeleri ile de çok ilgili karşılandım. Dersler dışında ana binada bulunan bulunan Museu De Lanificioos (Yün Müzesi) ve Tınturarıa Das Dornas (Tekne Boyahanesi) ni gezdim.
Atlantik okyanusuna kıyısı bulunan Portekiz’in başkenti Lizbon tamamen şirin, gösterişli bir mimariye sahip evlerden ve heykellerden oluşuyor, şehri uçtan uca 28 numara tramvayla gezmeniz ayrıcalık. Porto, yüksek bir yerden bakıldığında Douro Nehri’nin ikiye ayırdığı görüntüsü ile tıpkı Boğaz’ın zarafet kattığı İstanbul’a benziyor. Gaia teleferiği, Belem Kalesi, tekne turları, yerel yemekleri, deniz mahsülleri çeşitliliği, renkli konserve dükkanları, müzeleri, meydanları ile gezmekten çok keyif aldım. Eğitim alanındaki benzerlik ve farklılıklar, üniversite, öğrenciler, işleyiş, farklı kültürel ortamda bulunma gibi birçok olumlu tecrübe ile Portekiz’den memnun ayrıldım.
Benim için ilk olan, bu güzel deneyimi yaşama fırsat veren Haliç Üniversitesi ve süreç boyu desteğini hiç esirgemeyen değerli Erasmus Ofisi Ekibine çok teşekkür ederim.