Mimarlık Bölümü : Arş. Gör. Merve Öztürk

Mimarlık Bölümünden Arş. Gör. Merve ÖZTÜRK’ün Ljubljana Üniversitesi ziyareti sonrası deneyimleri:

Erasmus+ Personel Hareketliliği kapsamında 8-11 Kasım 2022 tarihlerinde Slovenya’nın başkenti Ljubljana’da yer alan Ljubljana Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde ders alma hareketliliğine katıldım. 4 gün süren deneyimim boyunca hem derslere katılma hem de şehirde zaman geçirme şansına sahip oldum.

İlk gün Mimarlık Fakültesi öğretim üyesi ve aynı zamanda Mimarlık Fakültesi Erasmus Koordinatörü olan Dr. Öğr. Üyesi Matevz Juvancic ile eğitim sistemi, kültürel dokular ve genel olarak iki ülke arasındaki benzerlikler ve farklılıklarla ilgili sohbet ettik. Kendisine fincan takımı ve türk kahvesi hediye ettim. Ardından hocamızın yürütmekte olduğu tasarım stüdyosu derslerine katıldım.

Ljubljana’da bulunduğum süre içerisinde aynı zamanda şehir içinde vakit geçirme şansım da oldu. İnsanlar yabancı dil konusunda oldukça iyiler, İngilizce iletişim kurma konusunda nüfusun her kesimiyle rahat bir şekilde anlaşabilmek mümkün. İnsanlar oldukça sıcakkanlı, şehirde yaşam ise oldukça güvenilir. Küçük bir şehir olduğu için ulaşım son derece rahat, özellikle merkezdeki eski yerleşim ve çevresinde her yere yürüyerek veya bisiklet kullanarak kısa sürede ulaşmak mümkün.