İngilizce Mütercim Tercümanlık Bölümü : Dr. Özgür Çavuşoğlu

İngilizce Mütercim Tercümanlık bölümünden değerli hocamız Dr. Özgür Çavuşoğlu’nun, İtalya Roma Tre Üniversitesi ziyareti sonrası deneyimleri:

Roma Tre Üniversitesi Yabancı Diller, Edebiyatlar ve Kültürler Bölümü’ndeki Erasmus Ders Verme Hareketliliğimi öğrencilerin ders sonunda alkışları ve hocalarıyla da birlikte fotoğraf çekimleriyle sona ermiştir. Bölüm Başkanı, Bölüm Erasmus Koordinatörü, Okul Erasmus Koordinatörü ve derslerine girdiğim hocalara Haliç Üniversitesi’nin hediyeleri verilmiştir. Ben de eşimle birlikte bu kişilere Türk kahvesi ile Türk lokumu hediye ettim. Okulun kütüphanesini ziyaret ettik. Bölüm Başkanı şehir dışındaydı, Bölümün diğer ders veren hocaları sadece derslerine gelip gidiyorlardı; her gün kampüste bulunmaları gerekmiyormuş. Bölüm Erasmus Koordinatörü Doç. Dr. Serenella Zanotti ve Dr. Silvia Pettini’nin sınıflarında kendileriyle birlikte ders yaptım.

Her binada havaalanlarındaki gibi o gün yapılan ve yapılacak olan dersleri gösteren ekranlar vardı. Öğrenciler, derslerine düzenli bir biçimde geliyorlar (pek devamsızlık yapmadan) ve 15 dakika öncesinde sıralarına oturup hocalarını bekliyorlardı; dersleriyle ilgiliydiler. Sınıflarda bilgisayar, internet bağlantısı ve projeksiyonun yanında mikrofon da kullanılıyordu. Erasmus Ders Verme Hareketliliği iki taraf için de çok faydalı oldu. Öğrenciler, ders konum olan “Çeviribilim” (Translation Studies) alanı ile ilgili bilgilerinin arttığını, daha önce zaman zaman karşılaştıkları bu alanın işlevini ancak şimdi kavrayabildiklerini ifade ettiler ve ifadeyi benden öğrenerek Türkçe teşekkür ettiler. Ben de İtalyan dili, kültürü, eğitimi ve tarihi hakkında çok şey öğrendim. Bir dersime danışmanı olduğum ve şu anda aynı bölümde Erasmus öğrenim hareketliliğinde bulunan öğrencim Melis Deniz de katıldı ve birlikte bazı fotoğraflar da çekildik.Bu deneyimi yaşamamda emeği geçen Erasmus Ofisi’mize teşekkürü bir borç bilirim.

Dr. Özgür Çavuşoğlu