Dilara Engin: University of Maribor , Slovenia

Student: Dilara Engin

Merhaba, bu yazıda sizlere 2021-2022 güz ve bahar döneminde, Haliç Üniversitesi hemşirelik eğitimimin 5 ve 6. yarıyılında Slovenya’da yapmış olduğum Erasmus+ öğrenim hareketliliğinden bahsedeceğim. Öncelikle şunu söylemeliyim bir dönem için gittiğim eğitimimi ikinci döneme de uzatma kararını almama sebep olacak kadar her anlamda inanılmaz bir deneyimdi.

Birinci dönem 12 ülke gezdim (Avusturya, Macaristan, Romanya, Sırbistan, Hırvatistan, Slovenya, Norveç, Ukrayna, Çek Cumhuriyet, Slovakya, İtalya ve Fransa). Slovenya Orta Avrupa’nın İsviçre’si gibi doğal güzellikleriyle ön plana çıkan bir ülke. İkinci dönem Slovenya’yı tam anlamıyla yaşayıp keşfetmeye karar verip Slovenya’nın en küçük köylerine varıncaya kadar gezdim.

Erasmus tam anlamıyla her şeyi deneyimlediğimiz; iyisiyle kötüsüyle size hiç tahmin edemeyeceğiniz anılar yaşatacak, kendinizi keşfetmenize olanak sağlayabilecek bir macera.

Dersler konusuna gelecek olursak bizdeki gibi vize-final bazlı 14 haftalık bir eğitim süreçleri yok. Eğitim, öğrenciye bilginin hazır olarak verilmesi ve sonrasında ezberleyip ezberlemediğinin test edilmesi yerine öğrenciye bilgiye erişme yollarını öğretilip istenilen bir konu üzerinde araştırmayı kendilerinin yapıp bilgiye akademisyen rehberliğinde erişmelerinin sağlanması üzerineydi.

Erasmus konfor alanınızdan çıkmak için yapabileceğiniz en doğru hareketlerden biri. Çünkü size bir yandan da güzel Avrupa’yı baştan sona gezme imkânı sunuyor.

Erasmus yaptığım için çok mutluyum, umarım isteyen herkes bu fırsatı elde etme imkânı bulabilir. Gittiğim üniversiteyi, ülkeyi herkese tavsiye ederim. Once Erasmus Always Erasmus! 😊