Çizgi Film Animasyon Bölümü : Eren Akoğlu

Vigo şehrinin Pontevedra bölgesinde bulunan Güzel Sanatlar Fakültesi, resimden heykele, moda tasarımından video sanatına kadar farklı disiplinlerde eğitim veren, üç katlı tek bir binada oluşan eğitim kurumu. Fakülte bünyesinde ağırlıklı olarak pratik dersler işlenmekte. Tek bir katın tamamıyla öğrenci çalışmalarına uygun yapılması için planlanan ve adına “espacio” (oda veya alan olarak çevrilebilir) denilerek bölmelere ayrılan kapalı ve açık ortamlarda, öğrenciler kendi çalışmalarını özgürce yürütebilmekte. Aynı şekilde bir başka katın da yalnızca akademik ve idari personele ayrılması, yerleşim planındaki düzeni ortaya koymakta.

 Burada geçirdiğim dört gün içerisinde farklı atölyelere katılma imkanının dışında, birim hocaları ve öğrencilerle de kurumda verilen eğitim hakkında konuşma fırsatı elde ettim. Eğitim dahilinde, resim derslerinde canlı model üzerinden yapılan çalışmalara katılmakla birlikte, videografi üzerine yapılan laboratuvar etkinliklerinde de yer alarak, üniversitede verilen eğitim modelinin kısa süreli bir parçası oldum.

Personel hareketliliği, süre zarfı olarak her ne kadar kısa olsa da bu süreç içerisinde geçirdiğim nitelikli vakit ve edindiğim tecrübeler bana değerli bir katkı sundu. İspanya; cana yakın insanı, zengin kültürel yapısı ve her bölgesinde yeni bir şeyler keşfetmenize olanak sağlayan göz alıcı doğasıyla Avrupa’nın nazarımda en güzel ülkelerinden biri. Erasmus Personel Hareketliliği aktivitesini de böyle bir ülkede yapmak şüphesiz doğru bir tercihti.